Do jeźdźców oraz właścicieli koni
Siodło jest największą płaszczyzną styku między Wami a waszym koniem. Jeśli jest źle dopasowane, to może być dla wierzchowca przyczyną dyskomfortu, a nawet bólu. Siodło musi być zoptymalizowane przede wszystkim dla konia, ale też ze względu na bezpieczeństwo i komfort jeźdźca. W klasie sportowej siodło ma oczywiście maksymalnie pomagać zawodnikowi – ale nigdy kosztem konia. Należy rozważyć, jak pozostałe elementy rzędu: popręg, czaprak, kiełzno i inne akcesoria wpływają na Wasze wierzchowce.
Nawet najdroższe siodło od najlepszego producenta nie gwarantuje, że będzie pasowało koniowi – ani że będzie lepiej dopasowane niż tańszy, a nawet używany rząd. Warto tu skorzystać z pomocy saddle fitterów z Polskiego Związki Siodlarskiego, którzy są doskonale wyszkoleni, co potwierdzają certyfikaty egzaminów, i dbają przede wszystkim o zdrowie konia i Wasze bezpieczeństwo, a nie tylko o sprzedaż sprzętu. Ich zadaniem jest dopasowanie siodła do konia tak, żeby zmieścić się w wyznaczonym budżecie. Nawet jeśli macie ograniczone środki, saddle fitter z PZS wskaże najlepsze rozwiązanie. Może to być nawet drobna korekta Waszego siodła. Specjalista wskaże wszelkie minusy rozwiązania dopasowanego raczej do budżetu niż do optymalnych wymogów konia. Jeśli dysponujecie większymi środkami, saddle fitter z PZS też będzie najlepszym doradcą, ponieważ wskaże obiektywnie najlepsze siodło dla potrzeb konia i jeźdźca, jako że nie jest przedstawicielem żadnego producenta.
Kształt grzbietu waszego konia może się drastycznie zmienić nawet w krótkim czasie. Może to wynikać z wielu czynników: diety, kondycji, obciążenia treningiem, umiejętności jeźdźca, wieku czy pory roku. Nawet zmiana stajni może mieć wpływ na wierzchowca i jego gabaryty. Kolejnym elementem jest samo siodło. Wskutek zmian wysklepienia grzbietu stopień dopasowania siodła może się pogorszyć. Dlatego należy regularnie sprawdzać dopasowanie, żeby zapewnić koniowi idealne siodło.
Gdy siodło pasuje optymalnie, powinno przenosić masę jeźdźca równo na przystosowane do tego partie końskiego grzbietu. Nie powinno ograniczać swobody łopatki ani przykładać obciążenia poniżej 18. kręgu piersiowego. Kłąb i kręgosłup nie mogą być uciskane ani od góry, ani od boków. Dzięki temu koń może pracować we wszystkich chodach i skakać, nie czując ograniczeń ani dociążenia w newralgicznych punktach. Dzięki temu jeździec pozostanie w równowadze pośrodku siodła z poczuciem pewności, stabilności i braku ograniczeń. Będzie siedział bezpiecznie w równowadze, nie chwiejąc się ani nie przesuwając się niepotrzebnie do przodu, tyłu ani na boki.
Wasi saddle fitterzy z PZS zapewnią Wam regularne przeglądy i poprawki dopasowania siodła, zwykle na kilka tygodni od pierwszego kontaktu. Niektórzy będą oferować siodła określonych producentów, a inni sprzęt używany. Wykonają na miejscu podstawowe poprawki siodła: uzupełnienie albo poprawienie wypchania czy przestawienie przystuł. Większość z nich opanowało rzemiosło siodlarskie i może zabrać rząd na kompleksowe naprawy: wymianę wypełnienia, zmianę szerokości przedniego łęku, wszycie dodatkowych przystuł przednich i tylnych, dodanie podkładek do paneli, żeby poprawić dopasowanie i równowagę, wymienić rozdarte siedzisko itd. Mogą też wskazać odpowiedniego siodlarza, który wykona stosowne prace rzemieślnicze, a sami w razie potrzeby przeprowadzą korektę dopasowania i inne poprawki sposobu wypchania.
Zanim wezwie się saddle fittera, należy sprawdzić jego kompetencje
i kwalifikacje. Czy jego dyplom ma jakiekolwiek pokrycie? Naprawdę istnieje wiele samozwańczych mistrzów! Kto prowadził takiemu saddle fitterowi szkolenie i jakim dyplomem sam się legitymuje? Czy jednostka certyfikująca była niezależna, czy powołana przez producenta siodeł? Czy saddle fitter ma najnowszą wiedzę i aktualne uprawnienia– to jest czy przedłużył je w stosownej organizacji certyfikującej? Te informacje powinny być do sprawdzenia na jego stronie internetowej. W razie wątpliwości co do uprawnień proszę skontaktować się z organem, który je nadał i zapytać, jaki był zakres szkolenia. A może to producent siodeł wydał dany certyfikat?
A jeśli tak, to czy to oznacza, że dana osoba oferuje dopasowanie jedynie siodeł jednej marki, czy jest jej ambasadorem, a może przeszła tylko krótkie przeszkolenie bez egzaminu? Zanim poprosicie specjalistów o pomoc, sprawdźcie ich wiarygodność!